Jakiej wizy potrzebujesz, żeby pracować w Polsce?

gru 3, 2019

Osoba, która posiada zezwolenie na pracę lub oświadczenie pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi może ubiegać się o wizę, która zapewni legalny pobyt i zatrudnienie w Polsce. Warto jednak zapoznać się z różnymi rodzajami tego dokumentu. Zgodnie z przepisami prawa, nie każda wiza upoważnia do legalnego podjęcia pracy!

Cele wydawania wiz w Polsce oznaczone są liczbami od 01 do 23. Te, które wydawane są z myślą o podjęciu zatrudnienia oznaczono jako „05” i „06”.

Wiza „05” wydawana jest w celu wykonywania pracy w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Dokument ten można otrzymać na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy, który został zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy.

Oznaczenie „06” wskazuje na to, że cel wykonywania pracy został określony na podstawie innych dokumentów niż te, które wymieniono w przypadku wizy „05”. Dokument ten dotyczy przede wszystkim tych cudzoziemców, którzy chcą pracować w Polsce na podstawie zezwolenia na pracę.

Wizy uprawniające do pracy w Polsce

Warto pamiętać, że wizy wydane w innym celu niż te oznaczone naklejkami wizowymi „05” i „06” również mogą uprawniać cudzoziemców do podjęcia legalnej pracy na terenie Polski. Przepisy mówią o każdej wizie typu „C” (Schoengen) oraz typu „D” (krajowa). Należy jednak wiedzieć o tym, że oprócz wspomnianych dokumentów, w wielu przypadkach wymagane jest również zezwolenie na pracę lub oświadczenie pracodawcy. Istnieją jednak wizy, które wykluczają możliwość podjęcia pracy na terenie Polski.

Wizy, które nie uprawniają do pracy w Polsce

Istnieją 4 dokumenty, które nie pozwalają na legalne podjęcie pracy w Polsce, jeśli cudzoziemiec przebywa w naszym kraju na ich podstawie. Są to 3 rodzaje wiz oraz jedno, konkretne zezwolenie pobytowe:

  • wiza z naklejką „01” (turystyczna)
  • wiza z naklejką „20” (korzystanie z ochrony czasowej)
  • wiza z naklejką „21” (przyjazd do Polski ze względów humanitarnych, ze względu na interes państwa lub zobowiązania międzynarodowe)
  • zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego na podstawie art. 181 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

Warto też dodać, że osoby, które posiadają już ważną wizę związaną np. z prowadzeniem działalności gospodarczej, połączenia z rodziną lub podjęcia studiów w Polsce, nie muszą dodatkowo ubiegać się o nową wizę uprawniającą do wykonywania pracy (chyba, że jest to jeden z czterech dokumentów wymienionych wcześniej).

Źródła:

http://www.migrant.info.pl/Wizy.html

http://www.prawawpracy.pl/pdf/zatrudnianie_cudzoziemcow.pdf

Sprawdź inne artykuły:

Jak zmienić zezwolenie na pobyt czasowy i pracę?

Zmiana warunków zatrudnienie nie musi oznaczać zmiany ram zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Co warto wiedzieć o procedurze zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę? Zmiana zezwolenia na pobyt czasowy i pracę Na wniosek cudzoziemca wojewoda właściwy ze względu na...

Koniec ułatwień dla Rosjan w dostępie do polskiego rynku pracy

Pod koniec października minister rodziny i polityki społecznej podpisała rozporządzenie, zgodnie z którym przedsiębiorcy nie będą mogli zatrudniać obywateli Rosji na uproszczonych zasadach. W obliczu ataku Rosji na Ukrainę i rosnącego ryzyka migracyjnego z Rosji,...

Jak zapisać dziecko z Ukrainy do polskiej szkoły lub przedszkola?

Ministerstwo Edukacji i Nauki szacuje, że nawet 400 tys. nowych uczniów z Ukrainy może rozpocząć naukę w polskich szkołach od 1 września 2022 roku. Jak zatem zapisać dziecko z Ukrainy do placówki oświatowej? Jakie dokumenty należy przygotować? Rodzice, którzy chcą...

Jak zatrudnić lekarza z Ukrainy?

Jak wynika z raportu „Barometr zawodów 2022”, który przygotowano na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, lekarze znaleźli się wśród zawodów deficytowych. Naczelna Izba Lekarska szacuje obecnie deficyt lekarzy na ok. 68 tys. Rozwiązaniem tego problemu...

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania?

Zapraszamy na kawę do naszego biura w centrum Warszawy, gdzie omówimy Twoje potrzeby. Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-17.00.