Jako pracodawca możesz powierzyć obywatelowi Ukrainy pracę na podstawie powiadomienia. Sprawdź, o czym musisz pamiętać.

Przepisy o pomocy obywatelom Ukrainy umożliwiają ich zatrudnienie w polskich firmach na podstawie darmowego powiadomienia. Można je złożyć elektronicznie na stronie praca.gov.pl. Zgłoszenie powiadomienia jest możliwe, jeśli obywatel Ukrainy wjechał do Polski z powodu działań wojennych w okresie od 24 lutego 2022 roku. Należy pamiętać, że wyżej wymieniony legalny pobyt nie daje obywatelowi Ukrainy do legalnej pracy na podstawie oświadczenia lub zezwolenia na pracę.

O czym trzeba pamiętać?

Sprawdź, o jakich zasadach musisz pamiętać, aby zatrudnić pracownika z Ukrainy na podstawie powiadomienia:

  1. Powiadomienie składa pracodawca w terminie 14 dni od podjęcia pracy przez cudzoziemca.
  2. Praca obywatela Ukrainy zostanie uznana za legalną, jeśli ten legalnie przebywa terytorium Polski; wjechał do Polski od 24 lutego 2022 roku i deklaruje zostanie na terytorium RP.
Małżonek obywatela Ukrainy bez ukraińskiego obywatelstwa

Tożsame zasady obowiązują małżonków obywateli Ukrainy, którzy takiego obywatelstwa nie mają, jednak legalnie wjechali do Polski w związku z działaniami wojennymi w okresie od 24 lutego 2022 roku.

Powiadomienie uprawnia cudzoziemca do legalnej pracy bez obowiązku posiadania zezwolenia na pracę lub oświadczenia. Dotychczasowe przepisy legalizacji pracy obowiązują bez zmian. Więcej o zmianach, które zaszły na początku 2022 roku obszarze składania oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy przeczytasz na naszym bloku w artykule „Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy – sprawdź co się zmieniło w 2022 roku”.

Planujesz zatrudnić obywatela z Ukrainy na podstawie powiadomienia? Zgłoś się do specjalistów Justay. Skup się na rozwoju swojego biznesu, a im został formalności.