Twój wniosek nie został rozpatrzony i zastanawiasz się, co to oznacza? Zapewne zadajesz sobie dwa pytania: jakie niesie to za sobą konsekwencje oraz co powinieneś zrobić w takiej sytuacji.
Gdy wniosek zawiera braki formalne, organ wzywa wnioskodawcę do ich uzupełnienia w określonym terminie – zazwyczaj 14 dni. Brakami formalnymi są np.
- braki we wniosku lub w załączniku nr 1 do wniosku,
- podpisanie załącznik nr 1 przez osobę nieupoważnioną do reprezentowania pracodawcy,
- brak osobistego stawiennictwa przy składaniu wniosku i niezłożenie odcisków linii papilarnych,
- niezałączenie 4 fotografii lub załączenie zdjęć starych albo niespełniających wymogów,
- nieokazanie paszportu,
- niezałączenie do wniosku jego kopii,brak opłaty skarbowej.
Gdy strona nie uzupełni wymaganych dokumentów we wskazanym terminie, wniosek pozostawia się bez rozpoznania.
Kiedy pobyt cudzoziemca uznaje się za legalny?
Zgodnie z ustawą o cudzoziemcach pobyt cudzoziemca na terytorium RP uważa się za legalny od dnia złożenia wniosku — niezawierającego braków formalnych lub gdy braki formalne zostały uzupełnione w terminie-do dnia wydania decyzji ostatecznej w sprawie. W przypadku pozostawienia wniosku bez rozpoznania pobyt cudzoziemca jest nielegalny od chwili upływu ważności ostatniego tytułu pobytowego, jakim się legitymował.
Niedotrzymanie terminu złożenia wniosku – poproś o jego przywrócenie?
W razie uchybienia terminu do uzupełnienia braków formalnych strona może wystąpić z prośbą o przywrócenie terminu, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Prośbę należy wnieść w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jednocześnie z wniesieniem prośby należy dopełnić czynności, dla której określony był termin.
Zalegalizowanie pobytu i pracy w Polsce wiąże się z wieloma formalnościami. Jeśli chcesz ułatwić sobie przejście przez ten proces – zgłoś się do ekspertów Justay!