Polscy przedsiębiorcy coraz częściej i chętniej decydują się na zatrudnienie obcokrajowców. Pracowników poszukują zarówno wśród obywateli krajów Unii Europejskiej, jak i cudzoziemców spoza UE. O ile nawiązanie współpracy z pracownikiem, który pochodzi z UE, nie jest związane z licznymi formalnościami, o tyle zatrudnienie cudzoziemca spoza Wspólnoty Europejskiej wymaga od polskiego pracodawcy spełnienia szeregu wymogów formalnych. Jak zatem zatrudnić obcokrajowca spoza UE na umowę zlecenie lub umowę o dzieło?
Na samym początku warto zaznaczyć, że taka osoba będzie wymagała zezwolenia na pracę. Wyjątek stanowią obywatele m.in.: Republiki Białorusi, Ukrainy, Rosji. Jednak i tym przypadku brak wymogu posiadania zezwolenia na pracę nie uchyla obowiązku legalizacji pobytu w Polsce, który uprawnia cudzoziemca do podjęcia pracy na terenie RP.
Umowa zlecenie
Jest to umowa tzw. starannego działania. Polega na zleceniu przez zleceniodawcę wykonania określonej czynności w określonym terminie. Zleceniodawca zobowiązuje się do wypłacenia zleceniobiorcy ustalonego wynagrodzenia. Kwota zawarta w umowie to kwota brutto i wynosi ona minimalnie 18,30 zł brutto na godzinę.
Rozliczenie umowy zależy od tego, czy zleceniobiorca posiada dochody z tytułu umowy o pracę, czy też umowa zlecenie to jego jedyne źródło dochodu. Jeśli umowa zlecenie to jedyne źródło utrzymania to pracodawca będzie zobowiązany do opłacenia składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczek na podatek.
W przypadku umowy zlecenie pracodawca nie ma obowiązku udzielania pracownikowi urlopu, odprawy czy wynagrodzenia za czas choroby ani też dodatkowych świadczeń.
Umowa o dzieło
Jest to umowa tzw. rezultatu. Zleceniobiorca zobowiązuje się w niej do wykonania jasno określonego dzieła, w wyniku którego powstanie określony produkt o charakterze przynajmniej częściowo materialnym. Wspominane dzieło musi wyć w umowie wyraźne zaznaczone. Za jego wykonanie pracownikowi przysługuje finansowe wynagrodzenie, które w umowie jest podane w kwocie brutto. W przypadku umowy o dzieło nie ma minimalnego wynagrodzenia. Co ważne, w umowie należy określić termin realizacji dzieła.
Osoba wykonująca pracę wyłącznie na umowie o dzieło na podlega ubezpieczeniom społecznym.
Na jaką umowę powinien zdecydować się pracodawca?
W każdym przypadku umowa powinna być dostosowana do charakteru wykonywanej pracy. Zawieranie umówi cywilnoprawnych np. umowy zlecenie lub dzieło, w momencie, gdy pracodawca powinien zawrzeć umowę o pracę, w której określa godziny i miejsce pracy oraz podporządkowanie pracodawcy naruszają przepisy prawa.
Instrukcja, jak zatrudnić cudzoziemca na umowę zlecenie lub dzieło
- Dowiedź się, jakiej narodowości jest Twój przyszły pracownik.
- Przed podpisaniem umowy sprawdź, czy cudzoziemiec posiada ważny dokument uprawniający go do przebywania w Polsce. Zrób kopię dokumentu i przechowuj go w dokumentacji w razie kontroli.
- Upewnij się, czy dokumenty, które posiada cudzoziemiec, uprawniają go do legalnej pracy na terenie RP.
- Wybierz odpowiedni charakter umowy np. umowa zlecenie lub umowa o dzieło. Spisz umowę w formie pisemnej.
- Od momentu podpisania umowy (o prace lub zlecenie) masz 7 dni na zgłoszenie obcokrajowca do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.
- Jako przedsiębiorca pamiętaj o comiesięcznym odprowadzeniu składek i wpłaceniu zaliczek na podatek dochodowy.
Aby uniknąć borykania się z licznymi formalności i skupić się na rozwoju biznesu, jako przedsiębiorca możesz powierzyć temat legalizacji pracy specjalizującej się w tym zakresie firmie. Justay kompleksowo zajmuje się legalizacją pracy i pobytu. Wspiera przedsiębiorców w przebrnięciu przez zawiłe procedury i oszczędza ich cenny czas.
Zapraszamy do kontaktu!