W styczniu 2025 roku wejdzie w życie nowa ustawa kompleksowo regulująca zasady dostępu cudzoziemców do rynku pracy w Polsce. Jej przepisy mają doprecyzować i uzupełnić przesłanki udzielenia zezwolenia na pracę cudzoziemcom. Sprawdź, co się zmieni w tym zakresie.

  1. Wojewoda odmówi wydania zezwolenia na pracę cudzoziemca, w przypadku, gdy spółka nie prowadzi faktycznie żadnej działalności gospodarczej, a uzyskuje przychody wyłącznie z odpłatnego ułatwiania cudzoziemcom uzyskania dokumentów legalizujących ich pobyt i pracę w Polsce i strefie Schengen.
  2. Wprowadzenie zasady, że zezwolenia na pracę na rzecz polskiego podmiotu powierzającego pracę cudzoziemcowi mogą być wydawane tylko w razie zatrudnienia cudzoziemca na podstawie stosunku pracy.
  3. Wprowadzenie dodatkowych warunków udzielenia zezwolenia na pracę na wniosek nowopowstałych podmiotów oraz rozwiązań przeciwdziałających nadużywaniu zezwoleń na pracę przez podmioty nieprowadzące faktycznej działalności gospodarczej, a korzystające z biur wirtualnych.
  4. Ograniczenie możliwości udostępniania pracowników pod pozorem tzw. outsourcingu pracowniczego. Zgodnie z regulacjami zawartymi w projekcie ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, udostępnianie pracowników – cudzoziemców będzie możliwe wyłącznie przez podmioty zarejestrowane jako agencje pracy tymczasowej.
  5. Zastąpienie obowiązującej procedury tzw. testu rynku pracy procedurą szybszą i efektywniejszą, stosowaną w odpowiednich przypadkach. Projekt ustawy wprowadza elastyczną procedurę, która pozwoli powiatom decydować, w jakich zawodach i branżach ograniczyć możliwość powierzania pracy cudzoziemcom na terenie tego powiatu i w jakim okresie.
  6. Wprowadzenie przepisów pozwalających przeprowadzać skuteczne kontrole Straży Granicznej i Państwowej Inspekcji Pracy.
  7. Wprowadzenie przepisów zobowiązujących pracodawców do informowania pracowników cudzoziemskich o prawach im przysługujących w związku wykonywaną pracą czy możliwością zrzeszania się w związkach zawodowych.
  8. Wprowadzenia przepisów dotyczących programów integracyjnych dla cudzoziemców np.: pomoc w nauce języka polskiego.
  9. Ograniczenie możliwości podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, prostej spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej w zakresie spełniania powtarzających się świadczeń niepieniężnych.

 

Zalegalizuj swój pobyt z Justay! Zostaw formalności ekspertom!